Chłopi Dżuma Metody koncentracji Techniki pamięciowe Inne streszczenia Praca w domu  
Świętoszek, Molier
 
Akt I

Scena I Przedstawia rodzinę Orgona zebraną w jego domu: dwoje dorosłych dzieci, Damisa i Mariannę oraz drugą żonę Elmirę. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie bałwochwalcza przyjaźń pani Parnelle i Orgona do Tartuffe’a. Dla reszty rodziny i służącej Doryny jest on oszustem, obłudnikiem i bluźniercą. Pani Parnelle (matka Orgona) napomina młodych, a widząc brak skutków z gniewem opuszcza dom.

Scena II Kleant i Doryna opowiadają o zachowaniu Świętoszka podając szczególnie drażniące przykłady jego obłudy, fałszywej pobożności i wtrącania się w cudze sprawy.

Scena III Elmira uskarża się na swoją teściową, która gwałtownie broni Tartuffe’a – świętoszka.

Scena IV Wszyscy oczekują powrotu Orgona, Damis prosi wuja o wstawiennictwo w sprawie małżeństwa siostry z Walerym lękając się, aby ojciec w przypływie przyjaźni do Tartuffe’a nie oddał mu Marianny.

Scena V Orgon wcale nie słucha opowiadań co działo się podczas jego nieobecności i wypytuje tylko o świętoszka. Scena VI Orgon przed Kleantem wychwala cudowne zalety Świętoszka. A na pytanie szwagra co do losu Marianny odpowiada wymijająco. Jasne jest że mimo obietnicy Orgon postanowił wydać córkę za Tartuffe’a.

Akt II Scena I Orgon wypytuje córkę o Świętoszka, ta chcąc być posłuszną potakuje ojcu. Scena II Orgon powiadamia córkę o swej nieodwołalnej decyzji co do jej zaślubin – pragnie wydać ją za Tartuffe’a aby go z domem naszym złączyć jeszcze silniej. Nieśmiałe protesty Marianny budzą w Orgonie zdziwienie. Kiedy Doryna chce przyjść z pomocą swej pani, obu dziewczynom zarzuca zepsucie i zuchwałość.

Scena III Po wyjściu Orgona dziewczyny naradzają się jak zmienić decyzję Orgona; Doryna zarzuca Mariannie zbytnią lękliwość wobec ojca. Scena IV Zjawia się Walery powiadomiony przez Kleant. Młodzi wpadają w panikę i zaczynają się kłucić zarzucając sobie nawzajem niewierność. Kłótnie przerywa Doryna. Radzi młodym, aby nie sprzeczali się z Ojcem , ale odwlekali ślub pod byle pretekstem.

Akt III Scena I Damis również oburza się na ojca, Doryna radzi mu, aby powściągnął gniew. Liczy na sprytną interwencję Elmiry. Scena II Pojawia się Świętoszek. Widząc w pokoju służącą popisuje się swą nabożnością. Doryna wyśmiewa jego komedianctwo i szpetną obłudę, na co on gani jej zachowanie, sposób mówienia, a nawet strój. Podaje jej chusteczkę, aby pierś przysłonić, co sterczy nieskromnie. Doryna zauważa, że gniew jego zelżał, gdy usłyszał o przybyciu pięknej Elmiry. Scena III Interwencja Elmiry w sprawie Marianny może nam ukazać dokładnie obłudę Świętoszka i zaślepienie Orgona. Taruffe korzysta z tego że zostali sam na sam i usiłuje w pięknych słówkach wyznać jej miłość i nawiązać romans.

Scena IV Przypadkowym świadkiem umizgów był Damis i nie może się doczekać powiadomienia o tym ojca. Scena V Orgon nie wierzy synowi. Wydziedzicza go i wypędza z domu. Scena VI Na znak zaufania Orgon zapisuje Świętoszkowi cały swój majątek w darowiźnie.

Akt IV Scena I Kleant prosi Świętoszka, aby wstawił się u ojca za odwołaniem kary Davisowi. Ten jednak stwierdza że wybacza mu „w sercu”, ale wstawić się niema zamiaru poczym odchodzi pod byle pretekstem. Scena II Doryna namawia Kleant, aby ten pomógł Mariannie rozmówić się z ojcem. Scena III Marianna cała we łzach prosi ojca o zmianę decyzji co do jej ślubu, ten- zaślepiony w swych uczuciach – pokazuje jej gotowy kontrakt małżeński i przypomina jej o cnotach obowiązku i posłuszeństwa. Wówczas Elmira obiecuje Orgonowi dowody nieuczciwości Świętoszka. Oburzony propozycją Orgon zgadza się jednak. Scena IV Orgon kryje się pod stołem i podsłuchuje rozmowę Elmiry i Taruffe’a.

Scena V Wyznania miłosne sprowokowane przez Elmirę otwierają wreszcie oczy naiwnego Orgona. Scena VI Orgon chce zakończyć scenę, ale Elmira karze mu jeszcze zaczekać, aby był pewny swej pomyłki.

Scena VII Tartuffe rzuca się w namiętnym uścisku na Elmirę. Orgon wychodzi z ukrycia i chce wyrzucić Świętoszka z domu, ale ten odpowiada z góry, ponieważ dom należy już do niego na mocy darowizny.

Scena VIII Elmira nie chce wierzyć w słowa Tartuffe’a, ale Orgon przyznaje mu rację, a ponadto obawia się jeszcze większych kłopotów – musi upewnić się co się stało z pewnym depozytem, który w przypływie zaufaniu powierzył kiedyś obłudnemu przyjacielowi.

Akt V Scena I Orgon przekonuje się iż Tartuffe przejął kompromitujące go dokumenty z pomocą których może go teraz pogrążyć w oczach króla. Kleant upomina go, alby na przyszłość kierował się rozwagą a nie uczuciem i ślepą wiarą. Scena II Damis dowiedziawszy się o nowych podłościach Świętoszka postanawia go zabić, jednak Kleant radzi mu się uspokoić i zaufać mądrości i poczuciu sprawiedliwości monarchy. Scena III Pani Parnelle przybywa, aby bronić TArtuffe’a i upomina wszystkich aby nie dali zwieść się pozorom. 

Więcej streszczeń i analiza wierszy : www.streszczenia.win.pl

Scena IV Do domu Orgona przybywa Pan Zgoda. Tartuffe domaga się –przez urzędnika- aby rodzina Orgona opuściła dom. Pan Zgoda odbiera Orgonowi klucze i grozi aresztem w razie nieusłuchania . Scena V Teraz nawet Pani Parnelle pojmuje nieszczęście. Orgon wydaje się ostatecznie zgubiony. Scena VI Przyjaciele naradzają się jak pokonać wroga. Scena VII Tartuffe ujawnił królowi treść dokumentów i sam przybywa aby rozkoszować się widokiem aresztowanego przyjaciela. Urzędnik, którego wezwał aby aresztować Orgona aresztuje Tartuffe’a jako dawno poszukiwanego złoczyńcę.

Scena VIII Król przebacza Orgonowi ze względu na jego duże zasługi dla tronu. Kleant przypomina szwagrowi aby ten podziękował królowi za łaskę i zmienił w przyszłości swój sposób oceny świata i ludzi. Marianna poślubi Walerego.

 
Copyright ©2008 by superstreszczenia
Kreator Stron www